Stomatologia zachowawcza

 

  • – profilaktyka (lakierowanie zębów)
  • – leczenie próchnicy
  • – leczenie kanałowe

Głównym obszarem zainteresowania stomatologii zachowawczej jest zapobieganie(profilaktyka) oraz leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów – próchnicy, która dotyka ludzi w każdym wieku.

Lakierowanie zębów

Pokrywanie lakierem fluorowym powierzchni zębów , który ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest przeprowadzać po gruntownym profesjonalnym wyczyszczeniu zębów. Wtedy jego efektywność jest maksymalna.

Lakierowanie zębów przeprowadza się u dzieci i osób dorosłych .
Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny ( fluor protector) i po zabiegu nie jest widoczny.
Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

Lakierowanie specjalistyczne a domowe?

Wiele osób poddaje w wątpliwość sens lakierowania zębów, tłumacząc, że w każdej paście do zębów i w każdym płynie do płukania znajduje się fluor.Cała różnica tkwi w stężeniu, czasie ekspozycji oraz przygotowaniu zębów do kontaktu z fluorem. Warto pamiętać, że przy lakierowaniu zębów fluor zdecydowanie ma zdecydowanie lepszy kontakt ze szkliwem.

Wypełnianie ubytków już powstałych

Przed założeniem „plomby” należy oczywiście usunąć wszystkie chorobowo zmienione tkanki, aby zatrzymać rozwój próchnicy. Dysponujemy wypełnieniami światłoutwardzalnymi najnowszej generacji.

Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe)

Leczenie kanałowe polega na usunięciu z kanałów zęba chorej lub martwej miazgi. Kanały dokładnie oczyszczone, wypłukane i zdezynfekowane muszą być szczelnie wypełnione specjalnym preparatem .

Leczenie kanałowe z technicznego punktu widzenia można wykonać na jednej wizycie, ale w przypadkach powikłań bakteryjnych konieczne jest kilka wizyt. Zdarza się, że lekarz odracza stałe wypełnienie kanałów nawet o kilka tygodni, aby uniknąć konieczności ponownego rozplombowywania ich w przypadku nawrotu stanu zapalnego – takie zagrożenie istnieje ze względu na liczne, bardzo cienkie kanaliki, w których bakterie mogą przetrwać pomimo poprawnie przeprowadzonego leczenia.

W związku z tym, lekarz czasami uprzedza pacjenta o braku stuprocentowej pewności co do efektu leczenia.
Leczenie kanałowe jest czasochłonne i wymaga specjalistycznych narzędzi jednorazowego użytku, musi więc być leczeniem drogim.

I tu słuszną okazuje się maksyma; lepiej zapobiegać niż leczyć

Czy jest się czego bać?

Tak naprawdę zła sława leczenia kanałowego wynika raczej z przeszłości, kiedy rzeczywiście tego rodzaju zabiegi bywały bolesne i wiązały się ze znacznym ryzykiem późniejszych komplikacji. Obecnie dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej oraz powszechnie stosowanym znieczuleniom miejscowym, leczenie kanałowe nie jest ani bolesne, ani specjalnie ryzykowne.

Podczas leczenia kanałowego posługuję się aparatem WDV Gold, Raypex 5, który służy do precyzyjnego określenia długości kanału. Dlaczego jest to takie ważne?

Gdy długość robocza kanału jest źle zbadana lekarz nie ma możliwości wypełnienia go dokładnie materiałem biologicznym, co może być przyczyną wielu późniejszych powikłań. Pracuję najnowocześniejszymi narzędziami niklowo-tytanowymi, które dopasowując się do kształtu kanału korzeniowego pozwalają go dokładnie oczyścić.
Poprawność wypełnienia kanałów kontrolujemy przy pomocy zdjęcia Rtg ( aparat Heliodent Plus-Sirona , radiowizjografia Vista Scan ).